Tiroid kanserini ne tetikliyor?

tiroid-kanseri-ankara (5)

Endemik guatr hastalığının olduğu bir ülke olan Türkiye’de özellikle kadınlarda tiroid kanser sıklığı Avrupa ve Amerika ülkelerine oranla daha yüksektir. Tiroid kanser sıklığı Türk sağlık bakanlığı verilerine göre meme kanserinden sonra 2. sıklıkta olup yüz bin kadında 18,1 olarak bildirilmiştir.

Foliküler kanser tipleri ve diferansiye tiroid kanseri olarak tanımlanan papiller başarılı bir şekilde tedavi edilebilir ve çoğunluklada kür yani tam iyileşme olur. Anaplastik tiroid kanser tipleri ve kötü diferansiye olarak bilinen medüller tipleri az sıklıkla görülür ve vucuda yayılma eğilimi gösteren kötü seyirli kanserlerdir.

Tiroid nodülleri ve tiroid kanseri

Tiroid hastalığı belirtileri nelerdir?

Tiroid bezi nedir?

Tiroid kanseri ve risk faktörleri nelerdir tedavisi nasıl yapılır?

Tiroid bezi nodülleri nedir?


Tiroid ultrasonunda kitle ya da tiroid bezinde şişlik olarak kendini gösterir. İlerlemiş olgularda ses kısıklığı gelişebilir ve genelde ağrı gibi belirgin bir semptomu yoktur. Toplumda kadınlarda en sık görülen 2. kanser türü olan tiroid kanserinin tedavisi önem arz etmektedir. Son cerrahi kılavuzlara göre kanserin evresi baz alınarak cerrahi tedavi yapılmaktadır. Paratiroid (Tiroid bezi etrafında yer alan ve kanda kalsiyum düzeyini ayarlayan Parathormonu salgılayan küçük endokrin bezler ) yetmezliği ve ses kısıklığı gibi tiroid cerrahisi komplikasyon riskini azaltmak üzere ameliyatlarımız sinir monitörizasyonu yöntemi ve US disektör (lazer) kullanılarak yapılmaktadır.

Tiroid kanserinin gelişiminde rol oynayan risk faktörleri şunlardır,

  • Boyun bölgesine çocukluk çağında rayoterapi almış olmak
  • Guatr şikayeti olanlar
  • Ailede tiroid hastağı öyküsü olanlar
  • Kadın cinsiyet
  • Asyalı olmak olarak özetlenebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir