En sık görülen tiroid hastalıkları

tiroid-kanseri-ankara (4)

Tiroid bezinden salınan ve bu salınımı beyin-hipofiz bezi tarafından kontrol edilen tiroid hormonu çok önemli bir hormondur. Vücutta hücrelerin metebolizma hızını tiroid hormonu düzenler. Bu hormon tiroid bezi tarafından üretilir ve hücre yapıları açısından hayati önem taşır.

Bu yüzden, tiroid hormon salınımında meydana gelen bir sorun tüm vücudu etkiler. Anne karnında fetüsün beyin ve sinir gelişimi için tiroid hormonu vazgeçilmez bir hormondur. Tiroid bezinin çalışma kusurları kendi arasında iki ana grupta incelenmektedir. Tiroidini az çalışması nedeni ile ortaya çıkan hastalıklar ve tiroidin fazla çalışması nedeni ile ortaya çıkan hastalıklar.

Tiroid nodülleri ve tiroid kanseri

Tiroid hastalığı belirtileri nelerdir?

Tiroid bezi nedir?

Tiroid kanseri ve risk faktörleri nelerdir tedavisi nasıl yapılır?

Tiroid bezi nodülleri nedir?


En sık karşılaşılan tiroid hastalıkları ise şöyledir;

  • Haşimota hastalğı. Çalışma yapısı bozulan tiroid bezi bu hastalık yüzünden, uzun dönemde daha az hormon üretecektir. Dışardan hormon takviyesi gerektirir.
  • Graves: Tiroid bezinin tiroid hormonu üretimi bu hastalıkta artmaktadır. Bu hastalığın tipik görüntüsü olarak göz küreleri dışarı doğru çıkarak tipik görünümünü kazanır ve Tiroid bezi büyür.
  • Tiroid kanseri: Tiroid nodüllerinde tiroid kanseri gelişir. Bu hastalığın cerrahi olarak tedavi edilmesi gereklidir.
  • Tiroid nodülü: Tiroid bezi nodülleri ultrasonda tesadüfen tespit edilir ya da boyunda kitle olarak kendini belli eder. Toplumda %4 sıklıkta görülmekte olup %5 oranında kanser geliştirmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir