Tiroid kanserinin erken teşhisi mümkün mü?

tiroid-kanseri-ankara (1)

Özellikle kadınlarda tiroid kanser sıklığı Avrupa ve Amerika ülkelerine oranla daha yüksek olan ülkemiz endemik guatr hastalığının olduğu bir ülkedir. Tiroid kanser sıklığı Sağlık bakanlığı verilerine göre kadınlarda meme kanserinden sonra 2. sıklıkta olup yüz bin kadında 18,1 olarak bildirilmiştir.

Hastalığın tedavisinde tiroid kanserlerinin tipleri belirgin rol oynamaktadır. Foliküler kanser tipleri ve diferansiye tiroid kanseri olarak tanımlanan papiller başarılı bir şekilde tedavi edilebilir ve çoğunluklada kür yani tam iyileşme olur. Kötü diferansiye olarak bilinen anaplastik tiroid kanser tipleri ve medüller az sıklıkla görülür ve vucuda yayılma eğilimi gösteren kötü seyirli kanserlerdir. Nodül tespitinin kolaylıkla yapılması Ultrasonoğrafinin giderek yaygınlaşması ile sağlanmaktadır. Tiroid kanserinin erken teşhisi Nodül biyopsilerinin yaygınlaşması sonucunda artmıştır. Tiroid kanseri genellikle sintigrafide soğuk olarak tanımlanan nodüllerden gelişir ve bu nodüllerin %12 ile %15’i oranında kanser olabilir. Diğer yaş guruplarına göre Ultrasonda nodül ve bu nodülde kalsifikasyonları olan 40 yaşından genç insanlarda kanser daha sık görülür.

Tiroid nodülleri ve tiroid kanseri

Tiroid hastalığı belirtileri nelerdir?

Tiroid bezi nedir?

Tiroid kanseri ve risk faktörleri nelerdir tedavisi nasıl yapılır?

Tiroid bezi nodülleri nedir?


Prognostik Faktörler yani Kanserin gidişatını belirleyen faktörler nelerdir?

Hastanın yaşı en önemli prognostik faktördür.

 • Diferansiye kanserler yani papiller ve foliküler kanserler 40 yaşından genç insanlarda daha iyi seyirli olmaktadır.
 • Kötü prognostik faktörler ise şunlardır,
  • 45 yaş üstü hastalar
  • Tiroid bezi içinde birden fazla yerde kanser olması
  • Lenf nodu tutulumu
  • Foliküler histoloji
  • Tümör çapı 4cm büyük olması
  • Uzak metaztaz olarak özetlenebilir.

Bez hasarının yaşanmadığı ve ses teli siniri yaralanmasının olmaması başarılı bir cerrahide amaç olarak gösterilmektedir. Biz, bu amaçla deneyimimizi ileri teknolojik cihazlar (sinir moniterizasyonu ve ses dalgası ile çalışan harmonik disektör) ile harmanlayarak komplikasyonların en az oranda olmasını sağlıyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir